Strona główna » Aktualności

Piątek, 20 października 2017. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Biuletyn Informacji Publicznej

Aktualności

Konkurs „Śladami Tadeusza Kościuszki po Lubelszczyźnie”

W tym roku obchodzimy 200 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, naczelnika insurekcji, bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Upamiętnienie tak ważnej postaci z naszych dziejów narodowych miało miejsce w dniach 14 – 15 października 2017 r. w Obchodach Kościuszkowskich w Lublinie. W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu „Śladami Tadeusza Kościuszki po Lubelszczyźnie” pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Lubelskiej Organizacji Wojewódzkiej  Ligi Obrony Kraju. Zmagania konkursowe  z sukcesem zakończyła uczennica  naszej szkoły Aleksandra Sławacka, zajmując I miejsce. Udział i sukces naszej uczennicy był jak gdyby naszą „małą cegiełką” włączeniem się w  lubelskie obchody 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, wielkiego Polaka  o którym pamiętały pokolenia naszych ojców i dziadów.

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 16/10/2017 - 10:21
pokaż/ukryj całość
Dzień Nauczyciela w „Piątce”.

Dzień  Edukacji Narodowej w naszej szkole obchodziliśmy tradycyjnie – dziękując  pracownikom szkoły za ich trudną pracę.

Apel z okazji ich święta przygotowała w tym roku klasa V SP pod opieką wychowawczyni Marty Ziarko. Do życzeń dołączyli się również najmłodsi członkowie uczniowskiej  społeczności. Dzieci z klasy zerowej zadebiutowały na scenie piosenkami przygotowanymi pod kierunkiem wychowawczyni Bożeny Mąki i nauczyciela muzyki Małgorzaty Dzik. 

W czasie uroczystości dyrektor Justyna Haładyj uhonorowała nagrodami pracowników obsługi i administracji naszej szkoły. Nauczyciele otrzymali nagrody podczas miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się 13 października br. w Krasnostawskim Domu Kultury.    

 W roku szkolnym 2017/2018 nagrodę Burmistrza Krasnegostawu otrzymali:

 1.     Justyna Haładyj                         

2.     Marzena Bas

3.     Małgorzata Bojarczuk

4.     Ewa Matysiak

5.     Bożena Mąka                                    

6.     Joanna Wojtaszek

7.     Marta Ziarko

 

Nagrodę Dyrektora otrzymali:

 1.     Mariusz Bąk

2.     Alicja Bolesta

3.     Katarzyna Bujak

4.     Magdalena Dąbrowska

5.     Małgorzata Dzik

6.     Małgorzata Kaniuka – Paradowska

7.     Mariusz Korszun

8.     Jolanta Kuc

9.     Iwona Łukasik

10.    Renata Marczewska

11.    Tomasz Marczewski

12.    Teresa Miszczak

13.    Piotr Oleśniewicz

14.    Elżbieta Wrzyszcz

GRATULUJEMY!!!

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 16/10/2017 - 07:41
pokaż/ukryj całość
Z wizytą w fabryce bombek.

Chociaż do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu uczniowie klasy I  zaczęli już pierwsze przygotowania. Wraz z wychowawczynią Jolantą Kuc  10 października uczestniczyli w wycieczce do Silverado-fabryki bombek i ozdób choinkowych w Józefowie. Tam zapoznali się z procesem produkcji bombek a także sami mieli możliwość stworzenia własnej bombki. Warsztaty dzięki, którym powstały kolorowe arcydzieła sprawiły dzieciom wiele radości. Uwieńczeniem wycieczki były udane zakupy w firmowym sklepie Silverado. Po całodniowej wycieczce dzieci pełne wrażeń bezpiecznie wróciły do domu.

 

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 12/10/2017 - 08:22
pokaż/ukryj całość
„Kraina Ziemniaka”.

W dniu 10.10.2017r. w naszej szkole w oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia integracyjne dla rodziców i dzieci pod hasłem „W krainie Ziemniaka”. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego przywitania przy skocznej muzyce. W dalszej części wychowawczyni zapoznała przybyłych z historią ziemniaka i odczytała od niego list. Dzieci odgadywały też zagadki o ziemniakach. Mamy zmagały się z obieraniem ziemniaków w konkurencji na najdłuższą obierkę ziemniaczaną. Potem miały miejsce warsztaty plastyczne polegające na zrobieniu z ziemniaków o różnych ciekawych kształtach „Zwierzaków cudaków”. Odbyła się również degustacja potraw z ziemniaków. Nie zabrakło oczywiście ziemniaków pieczonych w ognisku. Pod koniec spotkania miały miejsce konkurencje sportowe z ziemniakami w roli głównej. Spotkania skończyło się wspólną zabawą.

Bożena Mąka

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 11/10/2017 - 11:54
pokaż/ukryj całość
„Zakrętkożercy”

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły od dnia 22 września 2017 roku przyłączyliśmy się do zbiórki plastikowych nakrętek na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Zachęcamy do zbierania nakrętek plastikowych ze wszystkich opakowań.  Nakrętki będziemy zbierać do 22 grudnia 2017r. a następnie przekażemy je do Hospicjum. Uzyskane pieniądze z utylizacji nakrętek Hospicjum sfinansuje marzenia oraz zakupi prezenty Podopiecznym.

Zachęcamy do dołączenia się do naszej zbiórki. Zbierajcie nakrętki w domu, w szkole i w pracy a następnie przekażcie je do „Zakrętkożercy”, który znajduje się w sali nr. 30 (na I piętrze) w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Krasnymstawie.

Koordynatorami zbiórki są przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego- Igor Sawa oraz Milena Lis z klasy VI, opiekunem zbiórki jest Pani Iwona Łukasik.

Zróbmy co w naszej mocy by jak najwięcej zakrętek trafiło do najbardziej potrzebujących dzieci.

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 05/10/2017 - 17:58
pokaż/ukryj całość
Dzień Chłopaka.

Z okazji Dnia Chłopaka uczniowie klasy pierwszej wybrali się do Sali Zabaw Wiktoria Blue. Tam miło i aktywnie spędzili czas. Dzień Chłopaka był okazją do integracji uczniów oraz wspólnego świętowania. Dziewczynki przygotowały dla chłopców słodki poczęstunek -babeczki i lizaki.

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 03/10/2017 - 18:07
pokaż/ukryj całość
Poprawa jakości kształcenia w szkołach podstawowych w Krasnymstawie

Od września bieżącego roku w naszej szkole realizowany jest Projekt "Poprawa jakości kształcenia w szkołach podstawowych w Krasnymstawie" dla uczniów klas szkoły podstawowej.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ


Opłata za wyżywienie - październik 2017 r.

obiady - 61,6 zł

Oddział przedszkolny:
całodzienne wyżywienie - 110 zł
bez podwieczorków - 88 zł

płatne do 10.10.2017 r. w pokoju 26.

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 02/10/2017 - 13:08
pokaż/ukryj całość
Sprzątanie Świata 2017.

Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”.                                                             

        „Sprzątanie świata" - to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

              W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Pani Małgorzata Dzik wspólnie z Joanną Wojtaszek wyznaczyły rejony sprzątania oraz rozdysponowały worki i rękawice przywiezione z Urzędu Miasta. Najmłodsi uczestnicy akcji sprzątali boisko i teren wokół szkoły, natomiast klasy starsze zajęły się terenem, który swym zasięgiem obejmował ulice: Gospodarcza, Grobla, Jabłonkowa, Kickiego, Kółkowa, Krótka, Miodowa, Nasienna, Nieczaja, Przemysłowa, Pszczela, Stokowa, Torowa, Witosa, Wójta Stanisława, Wyszyńskiego, Zawieprze. W workach znalazły się butelki szklane i plastikowe, elementy odzieży, opakowania foliowe, papierowe itp.

Klasa I zebrała: pół worka plastiku, pół worka papieru.

Klasa IIIa zebrała: pół worka papieru, pół worka plastiku.

Klasa IIIb zebrała: 1 worek papieru, pół worka plastiku.

Klasa IVa zebrała: 1 worek papieru, 1 worek plastiku, 1 worek szkła, pół worka metalu.

Klasa IVb zebrała: pół worka papieru, 1 worek plastiku, ćwierć worka metalu.

Klasa V zebrała: 1 worek papieru, 2 worki plastiku, 1 worek szkła, ćwierć worka metalu.

Klasa VI zebrała: pół worka papieru, 1 worek plastiku, 1 worek szkła, ćwierć worka metalu.

Klasa VII zebrała: pół worka papieru, pół worka plastiku, pół worka szkła, pół worka metalu.

Klasa IIaG: ćwierć worka papieru, ćwierć worka plastiku, ćwierć worka szkła, ćwierć worka metalu.

Klasa IIbG: 1 worek papieru, 1 worek plastiku, ćwierć worka szkła, pół worka metalu.

Klasa IIIG: pół worka szkła, pół worka plastiku.

       Miejscami składowania worków były 3 punkty: ul. Nasienna i Kółkowa, Parking przy szkole i ul. Zawieprze.

      Wspaniałą  nagrodą za ciężką pracę naszych uczniów były gorące kiełbaski. Tegorocznej akcji towarzyszyła piękna pogoda i jak zawsze miła atmosfera.

       Udział w tego typu akcjach kształtuje  świadomość ekologiczną młodych ludzi oraz pomaga zrozumieć jak ważne jest zachowanie własnej przestrzeni wolnej od zanieczyszczeń. Mamy nadzieję, że takie akcje zachęcą młodzież do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i aktywności w sprzątaniu „swojego świata” przez cały rok.

       Czyste miasta, ulice sprawiają, że przebywając tam czujemy się lepiej i możemy dostrzec ich naturalne  piękno. Wartości edukacyjne takich akcji pomagają w wychowaniu młodego pokolenia w poszanowaniu dla środowiska naturalnego i  otaczającej ich przestrzeni.

 

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 18/09/2017 - 07:11
pokaż/ukryj całość
Piknik naukowy.

We wrześniu bieżącego roku w naszej szkole realizowany jest Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, pod  nazwą „Poprawa jakości kształcenia w szkołach podstawowych w Krasnymstawie”.

W jego ramach 14 września 2017 r. odbył się „PIKNIK NAUKOWY” dla uczniów szkoły podstawowej. Dzieci i młodzież uczestniczyła w niecodziennych pokazach doświadczeń i eksperymentów chemicznych w sali gimnastycznej. Podzielona była na grupy 80 osobowe. W dalszej części pikniku w mniejszych grupach uczniowie brali udział w warsztatach z chemicznych, fizycznych oraz z robotyki i programowania robotów z wykorzystaniem klocków LEGO.

Pokazy i warsztaty zostały zorganizowane przez Urząd Miasta Krasnegostawu, zaś poprowadzone przez Irmę „Mały Inżynier” z Warszawy.

Uczniów nie można było oderwać od zadań. Ich wielkie zainteresowanie, zaangażowanie i radość zachęcają do organizacji kolejnych tego typu akcji w naszej szkole.

 Szkolny koordynator projektu - Teresa Miszczak

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 18/09/2017 - 07:03
pokaż/ukryj całość
Bezpieczeństwo ważna sprawa!!!

Rozpoczął się  nowy rok szkolny sprawą  najwyższej wagi jest dla uczniów, rodziców  i nauczycieli bezpieczeństwo dzieci w drodze do  i ze szkoły. W dniu 12.09.2017 roku w  Publicznej Szkole  Podstawowej nr 5 im. Orląt Lwowskich w  Krasnymstawie  przedszkolaki  i uczniowie  klas  I i III szkoły podstawowej wraz z wychowawcami   spotkali się  z aspirant sztabową  Anną Podgórską z  Komendy Powiatowej Policji w  Krasnymstawie. Zaproszonego gościa oraz uczestników spotkania  przywitała dyrektor szkoły Pani  Justyna Haładyj . W trakcie zajęć profilaktycznych pod  hasłem „Bezpieczna  droga do szkoły” dzieci uczyły się  bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, w szkole oraz  podczas zabawy. Dowiedziały  się  między innymi jak zachować się  na  przejściu dla  pieszych,   w kontakcie  z  obcą osobą  lub  agresywnym  psem.  Przypomniały sobie podstawowe  przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prowadząca  zwróciła również  dzieciom  uwagę na obowiązek noszenia odblasków. Najmłodsi uczestnicy spotkania  otrzymali  odblaskowe opaski. Spotkanie w ramach  Programu Wychowawczo – Profilaktycznego zorganizowała   pedagog szkolny  Alicja Bolesta.


Obiady w stołówce szkolnej są wydawane od 11.09.2017 r. Płatność do 15 września 2017 r. kwota 42 zł.

 

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 12/09/2017 - 14:06
pokaż/ukryj całość
„Na pajęczych nitkach odlatuje lato…”

Pożegnaliśmy beztroskie wakacje. W dniu 4 września 2017roku  w Publicznej Szkole Podstawowej     nr 5 im. Orląt Lwowskich w Krasnymstawie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017|18.

Przystępujemy do pracy w realiach reformy szkolnictwa: jest wiele zmian w programach nauczania, są nowe podręczniki – pozostało niezmienione coś co jest najważniejsze – społeczność szkolna, która tworzy niepowtarzalną i oryginalną historię tego miejsca.

Kolejny raz spotykają się nauczyciele, pracownicy administracyjni i rodzice, by podjąć trud stworzenia dla uczniów jak najlepszych warunków pracy, rozwijania talentów, kształtowania postaw patriotyzmu pod opiekuńczymi skrzydłami OrlątLwowskich. Nieoceniona pomoc władz naszego miasta umożliwiła realizację wielu remontów w naszej szkole. Urząd Miasta reprezentował pan Tadeusz Kiciński – przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Krasnystaw. Nasz gość z właściwą sobie życzliwością życzył wszystkim owocnej pracy a także radości  w odkrywaniu tajemniczych meandrów nauki.

Początek roku szkolnego to czas wielu postanowień i ambitnych deklaracji uczniów – niech rozpocznie się wielka, wspaniała rywalizacja na szóstki i piątki, wysokie osiągnięcia w różnych konkursach i egzaminach zewnętrznych. Wielki maraton szkolny czas zacząć!

Obiady w stołówce szkolnej będą wydawane od 11.09.2017 r. Płatność do 15 września 2017 r. kwota 42 zł.

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 04/09/2017 - 18:07
pokaż/ukryj całość
Rocznica wybuchu II wojny światowej.

W tym roku obchodzimy 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji Starosta powiatu krasnostawskiego Janusz Szpak zorganizował obchody upamiętniające tę rocznicę. Do udziału zostały zaproszone delegacje z różnych organizacji i instytucji działających na terenie naszego miasta w tym także dyrekcje i uczniowie miejskich publicznych szkól podstawowych. Delegacja uczniów działających w Samorządzie Uczniowskim Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Krasnymstawie wzięła udział wuroczystościach upamiętniających te wydarzenia. W ramach obchodów młodzież wraz z dyrekcją, pocztem sztandarowym oraz opiekunem SU uczestniczyła w uroczystej mszy świętej w Kościele pod wezwaniem Świętego Franciszka Ksawerego. Następnie obchody przeniosły się do Ogrodu Papieskiego im. Jana Pawła II gdzie, w  imieniu wszystkich uczniów, złożono wiązankę pod Dębem Pamięci.

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 03/09/2017 - 14:59
pokaż/ukryj całość
Ogłoszenie!

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 dla szkoły podstawowej i gimnazjum: 04 września 2017r. godz. 09:00

wyprawka ucznia klasy 1


Oddział przedszkolny zapraszamy

01.09.2017r. godz. 8.00

wyprawka przedszkolaka

 

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 29/08/2017 - 13:50
pokaż/ukryj całość
Zakończenie roku szkolnego - szkoła podstawowa.

Podsumowanie roku szkolnego 2016/2017 przedstawia się następująco:

 Stypendia Burmistrza za wyniki w nauce oraz listy gratulacyjne otrzymali: Milena Lis  - 5,82; Aleksandra Pajer  - 5,82; Julia Świech – 5,73; Natalia Dziedzic – 5,73; Diana Smorga  - 5,73; Maja Wieleba – 5,73; Aleksandra Skubisz – 5,73; Klaudia Skubisz  - 5,55; Łukasz Matyjas – 5,45; Igor  Sawa – 5,45; Wojciech Sławacki- 5,45;

 Stypendia Dyrektora za wyniki w nauce oraz listy gratulacyjne otrzymali:

Michał Kowalczyk – 5,36; Kornelia Samborska – 5,27; Julita Żelik Aleksandra Zborowska – 5,27; Michał Mazurek – 5,27; Paweł Dziedzic – 5,18; Gabriela Basińska – 5,18

 Stypendia Dyrektora za osiągnięcia sportowe otrzymali:

Wojciech Sławacki, Ernest Rysak, Szymon Droździel, Paweł Dziedzic, Gracjan Biliński

Stypendia Dyrektora za osiągnięcia artystyczne otrzymała Aleksandra Pajer

Listy gratulacyjne otrzymali również rodzice uczniów Szymona Droździela i Agaty Patyry

 

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 23/06/2017 - 13:22
pokaż/ukryj całość
Zakończenie roku szkolnego - gimnazjum.

Podsumowanie roku szkolnego 2016/2017 przedstawia się następująco:

 Stypendia Burmistrza za wyniki w nauce oraz listy gratulacyjne otrzymali:

Jakub Rudnik – 5,40; Iga Tracz – 5,40; Agnieszka Pezda-5,38; Maria Antoniak – 5,33; Iga Malarz -5,31. Mateusz Wentczuk – 5,31;

 Stypendia Dyrektora za wyniki w nauce oraz listy gratulacyjne otrzymali:

Franciszek Antoniak-5,25; Patryk Oleszek – 5,13;  Bartosz Zborowski-5,07; Aleksandra Sławacka-5,0;  Damian Rzemiński- 5,06;  Jakub Bielawski – 5,00;

Małgorzata Matyjas -5,00; Jagoda Suszek – 5,00

 

Stypendia Dyrektora za osiągnięcia sportowe otrzymali:

Klaudiusz Dzienisz, Kamil Piłat,  Krystian Prychodko, Piotr Korzeniowski,  Paweł Korzeniowski, Radosław Drąg, Damian Żyłowski, Bartłomiej Lipiński, Szymon Czuba, Patryk Warchulski, Mateusz Tor, Patryk Hałas


Stypendia Dyrektora za osiągnięcia artystyczne otrzymali:

Angelika Studzińska, Małgorzata Matyjas, Aleksandra Sławacka i Iga Tracz

 Listy gratulacyjne otrzymali również  rodzice uczniów:

Angeliki Studzińskiej, Igora Wrzeszcza, Krystiana Poniedziałka, Sebastiana Rzemińskiego

 

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 23/06/2017 - 13:07
pokaż/ukryj całość
Ogłoszenie!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017:

22 czerwca 2017r. godz. 15:00- gimnazjum

23 czerwca 2017r. godz. 9:00- szkoła podstawowa

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 21/06/2017 - 15:09
pokaż/ukryj całość
XIII Powiatowy Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Śpiewaj, śpiewaj i graj".

Solistka Gabriela Basińska w dniu 11 maja 2017r wzięła udział w XIII Powiatowym Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Śpiewaj, śpiewaj i graj". Otrzymała wyróżnienie.

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 21/06/2017 - 15:02
pokaż/ukryj całość
II Powiatowy Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej.

W dniu 31 maja br. w kościele p.w. św. Franciszka Ksawerego odbył się II Powiatowy Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej. Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Bartosza Głowackiego i parafia p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Tegoroczne spotkania z piosenką chrześcijańska poświęcone były postaci Maryi i nie miały charakteru konkursowego.

Dyrektor ZSP Nr 2 Elżbieta Zadrąg powitała przybyłych gości :  wicestarostę Henryka Czernieja zastępcę burmistrza Krasnegostawu Wojciecha Kowalczyka, naczelnika wydziału oświaty Marka Majewskiego, dyrektorów szkół – Edytę Fidecką, Annę Antygę oraz nauczycieli, uczniów i wszystkich przybyłych na koncert. Następnie głos zabrał ks. dziekan Henryk Kapica, który podkreślił rolę festiwalu w integracji mieszkańców powiatu krasnostawskiego wokół  wyznawanych wartości.

Zebrani w krasnostawskiej świątyni mogli wysłuchać piosenek i pieśni w wykonaniu dzieci i młodzieży.

W festiwalu wystąpił

Zespół wokalny  „Złota Piątka” z ZS nr 5 w Krasnymstawie, pod kierownictwem p. Małgorzaty Dzik, zaprezentował pieśń ,, Matko Bożego Syna’’. Skład zespołu był następujący : Sandra Dzik, Aleksandra Sławacka, Jagoda Suszek, Małgorzata Matyjas, Patryk Miścisz, Julia Chytrosz, Agnieszka Pezda, Natalia Niemczyk, Aleksandra Rysak, Iga Malarz, Agata Patyra, Julia Frankowska, Wiktoria Głąbicka, Milena Lis, Klaudia Skubisz, Aleksandra Skubisz, Aleksandra Zborowska, Maja Wieleba, Aleksandra Miszczak, Igor Sawa, Zuzanna Kozarska, Gabriela Basińska,  Natalia Dziedzic, Julia Świech, Zuzanna Szczepanik, Maria Lis, Łukasz Matyjas.

Na zakończenie festiwalu pan wicestarosta Henryk Czerniej, pan wiceburmistrz Wojciech Kowalczyk, ksiądz dziekan Henryk Kapica, pan naczelnik Marek Majewski i pani dyrektor Elżbieta Zadrąg wręczyli uczestnikom koncertu pamiątkowe statuetki i podziękowania.

 

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 21/06/2017 - 08:34
pokaż/ukryj całość
Relacja z Dnia Dziecka w Żółkiewce.

W niedzielę 4 czerwca 2017 r. przy zalewie w Żółkiewce podczas Dnia Dziecka odbył się V Powiatowy Festiwal Piosenki i Tańca. Organizatorami festiwalu był Wójt Gminy Żółkiewka, Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce oraz Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie.

Wszystkich zebranych powitali: Anna Podgórska - Dyrektor Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce oraz Jacek Lis - Wójt Gminy Żółkiewka. Festiwal rozpoczął się gościnnym występem zespołu  DZHERELO ze Lwowa. Prezentacje taneczne i wokalne oceniało jury w składzie: Krystyna Kobylańska – instruktor tańca, Dorota Podgórska-Drozd – nauczyciel muzyki, Marek Majewski – naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki powiatu krasnostawskiego.

Zespół wokalny ZŁOTA PIĄTKA w składzie: Sandra Dzik, Julia Chytrosz, Patryk Miścisz, Agnieszka Pezda, Aleksandra Miszczak, Klaudia Skubisz, Aleksandra Skubisz, Aleksandra Zborowska, Milena Lis, Maja Wieleba, reprezentujący naszą szkołę zajął I miejsce, otrzymując piękną statuetkę.

W kategorii solistów do lat 12, I miejsce zajęła Gabrysia Basińska, otrzymując również przepiękną statuetkę.

Organizatorzy zapewnili dzieciom bezpłatny wstęp na zjeżdżalnie i dmuchane zamki. Obecna była wystawa rękodzieła przygotowana przez Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych. Panie ze stowarzyszenia oraz przedstawicielki firmy AVON przygotowały atrakcje dla dzieci.

 

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 21/06/2017 - 08:33
pokaż/ukryj całość
XVI Regionalny Przegląd Pieśni Religijnej „Na zawsze chcę Tobie grać i śpiewać Panie

W niedzielę 18 czerwca 2017r. w Wojsławicach odbył się XVI Regionalny  Przegląd Pieśni Religijnej „Na zawsze chcę Tobie grać i śpiewać Panie”. Patronat honorowy nad Przeglądem objął JE ks. Arcybiskup Stanisław Budzik – Metropolita Lubelski,  Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski oraz Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego.

Przegląd rozpoczął się o godz.12:00 mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył  ks. kan. Zbigniew Kasprzyk, proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła w Wojsławicach.

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał Henryk Gołębiowski Wójt Gminy Wojsławice, który przywitał przybyłych artystów, ich opiekunów i mieszkańców gminy Wojsławice. Kolejno na scenie prezentowali się wykonawcy poszczególnych kategorii wiekowych, występy których oceniało jury w składzie: Maryla Kowalczyk, Krystyna Radomska oraz Paweł Czekaj.

Zespół „Złota Piątka” zajął I miejsce w swojej kategorii.

Skład zespołu był następujący:

Sandra Dzik, Małgorzata Matyjas, Julia Chytrosz, Patryk Miścisz, Agnieszka Pezda, Natalia Niemczyk, Iga Malarz, Agata Patyra, Wiktoria Głąbicka, Julia Frankowska, Milena Lis, Aleksandra Miszczak, Klaudia Skubisz, Aleksandra Zborowska, Natalia Dziedzic, Julia Świech, Łukasz Matyjas, Zuzanna Szczepnik, Maria Lis.

 

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 21/06/2017 - 08:32
pokaż/ukryj całość
Wspaniały Samorząd Uczniowski.

        W roku szkolnym 2016/2017, uczniowie naszej szkoły stworzyli wyjątkowy Samorząd Uczniowski. Nie tylko poświęcają wolny czas na planowanie i realizację zadań w ramach SU, ale także ich działalność przynosi wymierne skutki dla społeczności uczniowskiej ZS nr 5. Dzięki ich ciężkiej pracy mamy wspaniałe imprezy, ale także za zarobione z licznych akcji pieniądze, SU może realizować swoje statutowe zadania. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego sprzętu dlatego też uczniowie SU za część zarobionych przez siebie pieniędzy, zakupili drukarkę, dzięki której będą mogli prowadzić dokumentację swojej działalności.

       Praca w SU wiąże się również z realizacją zadań z zakresu profilaktyki. I tak uczniowie, pracujący niezwykle aktywnie w tym roku w SU, wzięli udział w dwóch wydarzeniach, o charakterze profilaktycznym.
        Pierwszym z nich był koncert łączący  profilaktykę z krzewieniem kultury i był to koncert Margaret, który odbył się 07.06.2017r. w Hali MOSiR w Lublinie, zachęcającym młodzież do życia bez nałogów, pokazujący, że zabawa bez wspomagaczy jest jak najbardziej możliwa.
        Drugim wydarzeniem był rajd pieszy w ramach programu "Piechurem być i zdrowo żyć". 9 czerwca nasi samorządowcy wyruszyli na rajd pieszy, który zaczął się pod szkołą, przebiegał ulicami Zawieprze, łąkami w pobliżu Borku, następnie ulicami Kołowrót, Szkolna i Poniatowskiego. A zakończył się w Pizzerii Coloseum, gdzie delektując się pyszną pizzą, uczniowie mogli się zintegrować i zaplanować działania SU na przyszły rok szkolny.

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 20/06/2017 - 21:25
pokaż/ukryj całość
Rajd pieszy „Szlakiem historii rzeki Wieprz”.

Rzeka Wieprz to dziewiąta pod względem wielkości rzeka Polski. Na odcinku powiatu krasnostawskiego jest jednym z najciekawszych i malowniczych obszarów. Granica powiatu od jej górnego odcinka wyznacza miejscowość Tarzymiech, zaś opuszcza teren powiatu powyżej wsi Borowica.

 Z materiałów historycznych urzekł mnie opis rzeki w „Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” z roku 1893. „…Poniżej Tarzymiechów W. rozlewa się w szerokiej równinie, płynie leniwo i wchodzi w granice pow. Krasnostawskiego. Dwa bliźniacze miasteczka Izbica i Tarnogóra są tu pierwszemi osadami, które W. oddziela od siebie; Izbica po prawej stronie leży na nizinie u stóp niewielkiego wzgórza, gdy tymczasem Tarnogóra wznosi się na wyniosłości, wkraczającej nakształt półwyspu w równinę nadwieprzańską, ciągnącą się pasem 1 – 2 w. szerokim śród łąk i bagien aż do Krasnegostawu. Na lewym brzegu leżą tu wioski: Romanów, Dworzyska i Latyczów, na prawym Wał, Wólka orłowska i Zastawie. Tu pod Wólką wpada do W-a strumień Wotyka v. Wolica a pod Zastawiem strumień od Surhowa i Brzezin, oba jak wiele dopływów Wieprzańskich, przepływające przez liczne jeziora i stawy; z lewej zaś strony pod samym Krasnymstawem rzeka Żółkiewka, przychodząca od osady t. im. i oddzielająca Krakowskie Przedmieście od Zażółkwi. W Krasnymstawie oba twarde brzegi  znacznie zbliżają się ku sobie, co nadało temu punktowi ważne znaczenie komunikacyjne, tym bardziej, W. staje się odtąd nietylko spławnym, ale przy odpowiednim stanie wód i żeglownym. Tu też krzyżują się drogi bite do Rejowca, Lublina i Zamościa oraz zwyczajne gościńce do Wojsławic i Żółkiewki. Od Krasnegostawu rozpoczyna się trzeci główny kierunek biegu rzeki ku północo – zachodowi, i trwa bez większych zboczeń aż do połączenia się z Taśmienicą w Okolicy Kocka. Cała ta przestrzeń, z nielicznymi wyjątkami, przedstawia równinę jednostajną niezbyt żyzną i miejscami słabo zaludnioną. Poniżej Krasnegostawu W. przyjmuje z prawej strony Sinicę v. Siennicę, przerzyna piękne łąki, oddziela Stężycę od Widniówki i odtąd aż do wsi Siestrzewitowa tworzy granicę powiatów krasnostawskiego i chełmskiego. Na lewym brzegu leżą tu krasnostawskie osady: Łopiennik Ruski, pod którym wpada strumień do Izdebna, dalej Dobryniów, Oleśniki ze strumieniem od Siedlisk, Trawniki i Czemierniki, gdzie rzekę przecina plant drogi żelaznej nadwiślańskiej, tu wpada znaczny strumień Giełczewski v. Giełczew, tak nazwany od wsi, pod która ma źródła; na brzegu prawym lesistym leż wsi chełmskie, w ogóle rzadkie: Borowica ze strumieniem przychodzącym od Żulina…” (Chlebowski 1893).

W czasie rajdu pieszego chcę pokazać piękno rzeki Wieprz na różnych odcinkach ze szczególnym zwróceniem uwagi na odcinki meandrów. Posprzątać równoległe odcinki szlaków pieszych i rowerowych. W czasie warsztatów przybliżyć  historię  rzeki z 1700 roku, zachęcić do czytania i wskazywania na mapie geograficznych opisów rzeki sprzed 300 lat.

Nie można obojętnie przejść obok takiego piękna. Już drugi rok z kolei uczniowie gimnazjum klasy IA organizują akcję sprzątania szlaków pieszych i rowerowych ciągiem brzegów rzeki Wieprz. Drugim ich zadaniem było uczestnictwo w  warsztatach pod hasłem „Szlakiem historii rzeki Wieprz”. Młodzież musi zrozumieć, że przyroda stworzyła nam cudowne miejsca do życia, pracy i wypoczynku nie za darmo. To co od niej bierzemy powinniśmy jej zwrócić z podwojoną siłą i wielkością działania. Stąd w naszej szkole tak wiele działań o charakterze ekologicznym „od sześciolatka do piętnastolatka i wyżej”. W tych działaniach wspierają nas władze i radni naszego miasta.

Zadanie  zrealizowaliśmy dzięki środkom finansowym przyznanym przez Urząd Miasta Krasnegostawu na realizację zadania publicznego pod nazwą „Rozwijanie turystyki, rekreacji i krajoznawstwa dla mieszkańców, wspieranie działań edukacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży”. Wniosek na to działanie został zaprojektowany w ramach działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orlęta”, który od pięciu lat poszerza swoja działalność o obszary sportu i turystyki. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na stronie internetowej naszej szkoły.

Teresa Miszczak

 

Napisany przez Małgorzata Kaniuka-Paradowska, dnia 16/06/2017 - 10:11
pokaż/ukryj całość

[ do góry ]
Projekt i wykonanie: ifuture interactive